Biologische theetuinen van de families Morimoto & Kamimizu

Samen groeien – Vijftig jaar Morimoto en de reis naar Kami-no-En

Haruyo en Shigeru Morimoto zijn dol op hun biologische theetuin. Voor hen zijn hun theeën als kinderen die ze met liefde hebben verzorgd. Het verhaal van Morimoto groene thee begon meer dan vijftig jaar geleden: in 1971 nam het pasgetrouwde stel, toen 22 jaar oud, het kleine familiebedrijf over van Shigeru’s ouders. Destijds bestond de theetuin uit slechts één perceel van één hectare. In de loop der jaren ontwikkelden Haruyo en Shigeru zich tot een goed op elkaar ingespeeld team en breidden ze, met veel ervaring en toewijding, het bedrijf uit tot de huidige omvang van ongeveer acht hectare, verdeeld over verschillende percelen.

Hun theeën kenmerken zich door Shigeru’s heldere visie op de ideale smaak. Van de teelt tot de aracha-productie en de uiteindelijke verwerking werken ze onvermoeibaar om dit ideaal te verwezenlijken. Tijdens de voorbewerking gebruikt Shigeru niet alleen beproefde technieken, maar ook zijn eigen verfijnde aanpassingen. In de laatste verwerkingsfase geeft hij de voorkeur aan een zacht verhittingsproces, wat de theeën hun kenmerkende helderheid en frisheid geeft. Dit heeft in de loop der decennia geresulteerd in een unieke stijl.

Biologische teelt speelt hierin ook een centrale rol. Al in 1977 begonnen de Morimoto’s met het biologisch bewerken van hun eerste theevelden – gedreven door de wens om een ​​gezonde omgeving voor hun kinderen te creëren. Als pioniers braken ze destijds nieuwe wegen in en ontwikkelden ze hun kennis stap voor stap zelf. In tegenstelling tot wijdverbreid scepticisme werd al snel duidelijk dat de theeplanten uitstekend gedijen, zelfs zonder synthetische chemicaliën.

Deze openheid om ervaringen te delen en nieuwe wegen in te slaan, kenmerkt de familie Morimoto tot op de dag van vandaag – en vormt de basis van hun band met de familie Kamimizu.

De biologische theeplantage Kami-no-En in Miyazaki werd in 2009 opgericht door Naoki Kamimizu. Geïnspireerd door zijn vader, die jarenlang in de theeproductie en -consultancy had gewerkt, keerde Naoki terug naar zijn geboortestad en ontdekte zijn eigen passie voor thee. Samen met zijn vrouw Misa, zijn moeder en zijn oom bouwde hij met grote toewijding de theeplantage op.

Vanaf het begin stonden Haruyo en Shigeru Morimoto hem bij. De buurvriendschap ontwikkelde zich al snel tot een hechte professionele samenwerking – en uiteindelijk tot een vertrouwensvolle partnerschap. Toen Naoki de kans kreeg om zijn eigen theevelden en een aracha-fabriek over te nemen, kon hij putten uit de kennis van zijn vader en de ervaring van de Morimoto’s. De productiefaciliteit werd met grote zorg ontwikkeld en weerspiegelt tot op de dag van vandaag de precisie en toewijding van de familie.

De band met de Morimoto’s is ook terug te vinden in de landbouwmethoden: in 2014 stapte Naoki Kamimizu volledig over op biologische landbouw. Zijn ontmoeting en samenwerking met Shigeru Morimoto speelden hierin een doorslaggevende rol. In de loop der jaren groeide niet alleen het professionele vertrouwen, maar ook een persoonlijke band tussen de families.

Tegenwoordig cultiveert Kami-no-En zo’n 6,6 hectare theeplantages op verschillende locaties in Kawaminami. Naast bekende variëteiten zoals Yutaka Midori en Yabukita, gedijen er ook zeldzamere cultivars zoals Yamakai, Komakage en Yamanami. De diversiteit van het landschap – van uitgestrekte vlaktes tot bergachtig terrein – weerspiegelt zich ook in het karakter van de thee.

Tegenwoordig zijn de families Morimoto en Kamimizu met elkaar verbonden door veel meer dan alleen hun geografische nabijheid: het is een gedeelde benadering van theeteelt, een diep wederzijds vertrouwen – en de wens om kwaliteit en kennis van generatie op generatie door te geven.